Počet zobrazení

čtvrtek 5. února 2015

Boje na Podkarpatské Rusi 1938-1939 část 2

Boje proti Maďarsku před arbitráží


               10. října 1938 ráno přepadla dvaačtyřicetičlenná skupina maďarských teroristů, pod velením nadporučíka Préma, vlak v železniční stanici Mužijovo. Průvodčí vlaku Hošek byl zabit, strážmistr četnictva Jaroslav Šubčík a nadporučík armády, oba vlakem náhodně cestovali, byli zajati. Maďaři ještě vyrabovali zavazadla cestujících a poté výbušninami zničili lokomotivu a trať. Po incidentu uprchli do kopců. V 8. hodin se za nimi vydali čs. četníci. Četnický  stážm. O. Rigan byl při pronásledování zraněn a ještě na místě zabit. V prostrou Drysino-Fornoš se Maďaři dostali do obklíčení. Po přestřelce, kde byly na čs. straně použity i tři tanky, bylo na straně teroristů 8 mrtvých, 16 zraněných a 11 zajatých. Zbytku se podařilo uprchnout přes hranici.


               Další noc, z 10. na 11. října, přešla hranici početnější skupina teroristů v prostoru Šalanek. Velitel družstva SOS Josef Absolon, zadržel dva čs. vojáky, kteří uprchli ze zajetí Maďarů. Ti mu podali zprávu o skupině. Absolon se poté snažil získat posily, které dostal až v podobě dvou družstev SOS pod velením A. Zemana. Ten za velitele určil respicienta finanční stráže Antonína Gavronského. Gavronský se vydal s čtyřčlenným družstvem na průzkum. Vrátil se až po příchodu posil, které oblast obklíčili. Posily se skládaly z dvou praporů 45. pěšího pluku podporované tanky, roty cyklistů, jezdectva, oddílu 12. dělostřeleckého pluku a 13. letky ze Spišské Nové Vsi. Po bombovém útoku dvojice letadel Š. 328 a urputných bojích byli teroristé 14. října zlikvidováni. Čs. vojákům se podařilo zajmout 26 důstojníků, včetně velitele kapitána Ernesta Berzewitziho, 63 poddůstojníků, 205 vojínů a 3 čs. civilisty maďarské národnosti. Zbytek byl zajat na Černém močálu nebo zlikvidován na polonině Runa u Polských hranic. Jen málo jednotlivcům se podařilo dostat se do Polska nebo zpět do Maďarska.

               22. října 1938 došlo na čs. území, 4 km jižně od Užhorodu v oblasti obce Minaj, k prvnímu ozbrojenému leteckému útoku dvou maďarských stíhaček typu Fiat Cr-32.

               Od 24. října se útoky Maďarů přesunuli od Berehova k vinařské obci Kosino. Tam se skupiny oddílů Szabadczapatok pokusily o proražení linie lehkého opevnění. Asi 200 útočníků zaútočilo na pevnůstky mezi kosinskými vrchy, ale dvěma družstvům SOS se podařilo útok odrazit. Ztráty na čs. straně byly: mrtvý strážm. stát. pol. Vasil Kuzmík a dva zranění.

                V noci 27. října Maďaři neúspěšně útočili na objekt číslo U-III/43/A-160 u obce Kosino. Bylo zraněno 5 vojínů SOS.

               O dva dny později 29. října sestřelili čs. protiletadloví dělostřelci maďarský stíhací letoun Fiat CR-32. Celý incident se odehrál nad polním letištěm v okolí Rachova. Téhož den dobývali maďarští teroristé mlýn, který byl bráněn četníky družstva SOS. Celou situaci zvládla čs. strana až po použití tanků. Na maďarské straně bylo několik mrtvých a raněných. Po těchto událostech bylo do tohoto úseku převeleno 260 vojáků 37. a 4. hraničářského pluku s 9 tanky.

Poslední říjnový den 31. října vtrhla do Kosina asi dvousetčlenná  skupina teroristů, která zaútočila na místní četnickou stanici. K zatlačení Maďarů za hranice pomohly až 2 pěší roty a četa tanků. Maďaři měli několik mrtvých a 13 zajatých. Čechoslováci měli 4 raněné. Po tomto útoku dalo velitelství čs. VI. sboru oddílům Szabadczapatok ultimátum, že budou-li provedeny další útoky, bude proti nim použito dělostřelectvo. S tímto ultimátem však nesouhlasil Hlavní štáb čs. armády.

Půdorys objektu Lo. vz. 37. A stejný jako pevnůstka č. 43 u Kosina

zdroje:
Ivan Pop: Dějiny Podkarpatské Rusi v datech
Ota Holub: Stůj! Finanční stráž!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Přidávejte komentáře takové, abych je pak nemusel mazat. Děkuji